Usled loše higijene, stvaranja zubnog plaka, mekih naslaga i kamenca dolazi do zapaljenja zubnog mesa – gingivitisa. Ovo je najčešći oblik parodontalnih oboljenja. Pored toga, do gingivitisa često dolazi u trudnoći, za vreme puberteta, menopauze i kod korišćenja nekih lekova.
Zavisno od uzroka, razlikujemo nekoliko vrsta gingivitisa. Na prvom je mestu gingivitis simplex (gingivitis prljavih usta) prouzrokovan plakom, koji se javlja u gotovo 95% osoba koje imaju svoje zube. Sledi akutni nekrotični ulcerozni gingivitis koji se uz prethodno navedeni ubraja u najčešću bolest gingive, vrlo često se ponavlja i razvija u ulcerozni parodontitis. Od osnovnih vrsta još razlikujemo gingivitis gravidarum (u trudnoći) i gingivitis pubertas (u pubertetu) koji se razvijaju pod uticajem hormonskih promena.
Gingivitis se manifestuje kao krvarenje iz desni. Zapaljenje počinje u delu zubnog mesa između zuba (interdentalne papile), širi se na ostatak gingive, a u uznapredovaloj fazi zahvata i celu gingivu. Promena boje počinje laganim crvenilom, da bi u hroničnoj fazi postala lividnocrvena. Gingiva (meso oko zuba) je otečena, promenjene boje (normalno je bledo-ružičasta), bolna, krvari na najmanji dodir, a može da krvari i spontano. To je reverzibilno oboljenje, što znači da se simptomi oboljenja u potpunosti gube ako se uklone uzroci. Pravilnim četkanjem zuba, uklanjanjem zubnog kamenca eliminišu se bakterije i znaci zapaljenja zubnog mesa se izgube za nekoliko dana.
U svakom slučaju potrebno je da se javite stomatologu koji će adekvatnom terapijom Vaše desni vratiti u prvobitno stanje.
Tel. 037 715 100
037 710 050