Ove povrede se najčešće javljaju kod dece. Do povreda dolazi na časovima fizičkog vaspitanja, u igri (vožnja rolerima, skejtovima, trotinetima, biciklima) i prilikom bavljenja nekim sportovima.

Tom prilikom dolazi do oštećenja (preloma) zuba (kako mlečnih, tako i stalnih). Tada, obično, dolazi i do povrede mekih tkiva (usana, jezika, lica). Takođe može da dođe i do preloma vilične kosti koja drži zube i do izbijanja zuba.

Sve ovo može da se izbegne korišćenjem štitnika za zube. Ako je do povrede ipak došlo, onda stomatolog to treba da sanira na najbolji mogući način (lečenje zuba, nadogradnja zuba, izrada protetskog rada, imobilizacija zuba i vilica itd.).

U slučaju da je prilikom povrede došlo do izbijanja stalnog zuba, treba uraditi sledeće:

Zub ne sme da bude na suvom dugo. Za uspeh replantacije (vraćanje zuba na mesto odakle je ispao) vrlo je bitno vreme koje zub provede van usne šupljine. To vreme treba da bude što je moguće kraće (po mogućnosti ne duže od 15 minuta).


Koje su najčešće traume kod mlečnih zuba?

Najčešće se dešava utisnuće zuba u viličnu kost (intruzija). Zub je kraći od susednih zuba, uglavljen je, a vilična kost često ne mora da napukne. Stomatolog će napraviti rendgenski snimak i, ako ne ugrožava klicu stalnog zuba, ostaviće zub u takvom stanju jer se očekuje da će ponovo da dostigne prvobitni nivo.

Koje su najčešće traume kod stalnih zuba?

  1. Prelom krune zuba bez otvaranja komore pulpe (bez otvaranja živca). Takva povreda se odmah primeti, ivice zuba su oštre, zub je osetljiv na dodir, na hladno i vruće, mogu da budu prisutni bolovi. Bez obzira što nije otvoren "živac" vrata za infekciju su otvorena i potrebna je intervencija stomatologa kako bi se zaštitio takav zub i estetski rešio problem.
  2. Prelom zuba sa otvaranjem komore pulpe (otvoren živac). Povreda slična prethodnoj, samo što se na prelomljenoj površini zuba vidi krvarenje iz živca. Intervencija stomatologa je potrebna što pre.
  3. Prelom korena zuba. Ova povreda može da ne bude primećena odmah jer krunica zuba je čitava, a zub može da bude samo osetljiv na pritisak. U svakom slučaju stomatlog treba da uradi detaljan pregled i rendgenski snimak.
  4.  Izbijen zub. To se apsolutno lako uočava. Okolna meka tkiva usta često mogu da budu nepovređena i vidi se samo prazno mesto u zubnom nizu.