Karijes je propadanje tvrdih zubnih tkiva. Od karijesa je oboleo ogroman broj osoba svih uzrasta, oba pola i u svim delovima zemljine kugle. Može da se kaže da je to bolest civilizacije. Karijes je bolest nedovoljno čistih zuba. Osnovni uzročnici karijesa su mikroorganizmi koji su okupljeni u obliku tvorevine koja se naziva zubni plak.Karijes

Čak i posle temeljnog pranja zuba u roku od 20 minuta zubi se presvuku slojem glikoproteina koji se talože iz pljuvačke. Ta tanka prevlaka se zove pelikula. Pelikula nastaje tokom čitavog života i čvrsto je pripojena za zube. Nekoliko sati posle njenog nastanka u nju se naseljavaju bakterije, kojih u ustima ima u ogromnim količinama. Time je stvoren plak.

Tokom razvoja i razmnožavanja bakterija dolazi do toga da one koriste ugljene hidrate koji su se zadržali na zubima posle obroka. Njihovom preradom dolazi do stvaranja kiselina koje deluju razarajuće na gleđ. Plak se najviše stvara na neravnim mestima gde nema samočišćenja (između zuba), pored loših plombi (plomba "starija" od zuba), loših protetskih radova ("široke" krune), u fisurama zuba... Dolazi do demineralizacije gleđi ("otapanje", razmekšavanje) i stvaranja malih šupljina. To se uočava kao kredasto-bela mrlja na gleđi (ta faza oboljenja se naziva početni karijes, karijes gleđi ili površinski karijes).


U te šupljine ulaze bakterije i proces tako napreduje sve dublje, sve dok ne stigne do dentina. Na isti način bakterije razaraju i dentin. Pacijent u početku oseća bolove na hladno, na slatko. To je dublji kvar i naziva se karijes dentina.

Ako se ni tada ne preduzmu nikakve mere (plombiranje zuba), proces napreduje dalje i stiže do "živca" (zubne pulpe). Bakterije prodiru u "živac" i dolazi do njegovog raspadanja. Tada pacijent oseća jake (nesnosne) bolove koji nisu ničim izazvani - zubobolju. Ova faza bolesti je poznata kao pulpitis (zapaljenje zubnog živca). Bol se najčešće javlja noću, izuzetno je jak, pacijent često ne može da odredi koji ga zub boli (ponekad čak ni vilicu), bol "zrači" u slepoočnicu ili u uho (u zavisnosti u kojoj je vilici oboleli zub). Lekovi za glavobolju (analgetici) mogu da pomognu samo kratkotrajno.

Ako se i dalje ne preduzimaju nikakve mere ("vađenje živca"), doći će do gangrenoznog raspadanja pulpe ("živca"). U toj fazi dolazi do stvaranja gasova, do prelaska bakterija preko vrha korena zuba i do stvaranja gnojnog zapaljenja u kosti. Ta faza se manifestuje jakim bolovima, vruće pojačava bol, zub izgleda "duži", bolan je na svaki dodir, klati se....

Ako se i tada ne preduzme ništa, infekcija se širi dalje kroz kost, bolovi su sve jači. Gnojna infekcija sada probija kost i probija se dalje u meko tkivo. Bolovi se tada smanjuju, ali se pojavljuje otok - apsces (bilo sa spoljašnje ili unutrašnje strane vilice).


Ako se ni tada ne interveniše, dolazi do stvaranja fistule (“probijanja” apsecesa i pražnjenja sadržaja u usnu šupljinu ili preko kože lica van).

 

 

 

Faze karijesa

  1. zdrav zub
  2. demineralizacija gleđi (početni karijes)
  3. karijes dentina
  4. uznapredovani karijes
  5. sekundarni karijes (karijes pored plombe
  6. zub destruiran (razoren) karijesom.